Do świąt Bożego Narodzenia zostały jeszcze dwa miesiące a już wiele osób przy okazji tradycji ubierania choinki planuje też świąteczne udekorowanie całego mieszkania, domu lub nawet podwórka. Przedsięwzięcie to do tej pory nie należało do tanich, jednak przy obecnym rozwoju technologii LED można upiększyć swój dom małym kosztem.

Jaki są koszty świątecznego oświetlenia domu?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ oszacowanie jest bardzo indywidualne. Ile będzie kosztować typowe oświetlenie domu? Żeby to ustalić, trzeba przygotować projekt, w którym określa się, jakiego rodzaju światełka będą używane. W projekcie należy obliczyć, ile łącznie wat mocy będzie wymagane. Następnie należy uzyskany wynik podzielić na 1000 i w ten sposób uzyskać liczbę zużywanych kilowatów. Ta sama liczba będzie odpowiadać liczbie zużywanych kilowatogodzin w ciągu jednej godziny.

Trzeba też określić, przez jaki czas będą palić się lampki. Jeżeli założymy, że będzie to 8 godzin na dobę to wcześniejszy wynik trzeba ośmiokrotnie powiększyć. Następnie zakładamy, przez ile dni dom będzie oświetlony, jeżeli zakładamy 20 dni to wcześniejszy wynik należy pomnożyć przez 20. Dzięki tym obliczeniom uzyskamy łączna liczba zużytych kilowatogodzin, która zostanie zużyta na oświetlenie domu. Następnie trzeba tylko pomnożyć ją przez koszt jednej kilowatogodziny i uzyskamy orientacyjny koszt oświetlenia domu.

Nasz zespół ekspertów przygotowuje takie projekty i doradza naszym klientom jak najoszczędniej zainstalować i eksploatować świąteczne oświetlenie domu w technologii ledowej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt za pomocą formularza.

INSTALACJA U KLIENTA

Na życzenie Klienta nasze ekipy doświadczonych monterów realizują projekty pod indywidualne zamówienia w pomieszczeniach klienta. Otrzymując od Państwa wskazówki czy też gotowy projekt, przygotowujemy ofertę, która jest dopasowana wyłącznie do Państwa projektu. Działamy na terenie całej Polski.

Realizując zlecony projekt, przygotowujemy dla Państwa pełen komplet oświetlenia LED, w którego skład wchodzą wszelkie potrzebne elementy takie jak żarówki LED, taśmy LED, profile aluminiowe, zasilacze i sterowniki LED, po naszej stronie jest także przygotowanie okablowania wraz z złączami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

Zapytaj o usługę instalacyjną

Jaka ilość lampek LED jest potrzebna? Jest to indywidualna sprawa uzależniona od wielkości domu oraz liczby elementów, które mają zostać oświetlone. Lampki LED można połączyć w jeden projekt z projektorem LED co też zmniejszy znacznie ilość użytych lampek.

Dom oświetlony świątecznymi lampkami LED
Oświetlenie świąteczne za pomocą projektora LED

Dlaczego warto wybrać diody LED?

Zastosowanie oświetlenia LED zamiast klasycznego jest podstawowym elementem zmniejszającym zużycie energii. Zwykłe żarówki zużywają nawet 80% więcej energii niż diody LED. Wynika to z faktu, że duża część energii jest oddawana przez żarnik żarówki jako ciepło, czyli po prostu jest marnowana. Diody LED nie posiadają żarnika, więc w ich przypadku energia jest wykorzystywana w sposób znacznie bardziej efektywny. Zużywają one zaledwie kilkanaście procent energii używanej przez porównywalny zestaw zwykłych żarówek.

Dodatkowo brak żarnika to mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia zestawu oświetlenia. Ile razy zdarzyło się wam szukać na długim łańcuchu jednej lampki z przepalonym żarnikiem? Diody LED są znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłych żarówek, więc wystarczą na znacznie dłuższy czas. Zapłacicie za nie kilka razy więcej niż za klasyczne lampki, ale z całą pewnością będzie to bardzo dobra inwestycja. Używanie LED-ów wymaga też mniej planowania. Mniejsze zużycie prądu to możliwość stworzenia dłuższego łańcucha, który nie przeciąży pojedynczego gniazdka. Używanie wielu klasycznych lampek sprawi, że konieczne będzie zajęcie kilku gniazdek. Do standardowego gniazdka można podłączyć około 600 lampek lub 3000 LED-ów. Jest to bardzo duża różnica na korzyść “ledów”.

Trzeba pamiętać, że oszczędności związane z używaniem diod LED będą dużo lepiej zauważalne w przypadku dużych zestawów oświetlenia. Dla osób, które chcą po prostu powiesić dwa zestawy lampek na choince zmiany w rachunkach mogą być niewielkie. Równie dobrze mogą korzystać ze zwykłego oświetlenia, zwłaszcza jeżeli już je posiadają.

Sterowanie wyłączaniem lampek.

W planowaniu oszczędności bardzo ważne jest aby pamiętać o wyłączaniu oświetlenia, gdy jest ono niepotrzebne. Można zaoszczędzić bardzo dużo energii stosując proste ustawienia. Zdecydowanie warto wyłączać oświetlenie w ciągu dnia, ponieważ światło zapewniane przez lampki i tak będzie mało widoczne. Oświetlenie warto wyłączyć też w późnych godzinach nocnych, bo nikt ich nie zobaczy. W idealnym scenariuszu lampki palą się od zmroku do godziny 23:00, a następnie od 5:30 do 8 rano. Jednak trudno pamiętać o ciągłym wyłączaniu i włączaniu lampek. Dlatego warto skorzystać z rozwiązań automatycznych takich jak specjalne sterowniki.

Sterownik do świątecznych zewnętrznych lampek LED

Każdemu zdarza się zapomnieć wyłączyć światła w pomieszczeniu co skutkuje niepotrzebnym poborem energii elektrycznej. Automatyczne Systemy Sterowania powstały po to, aby dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb mieszkańców. Ten proces pozwala na pobieranie dokładnie takiej ilości energii, jaka jest nam potrzebna.

Najtańsze z nich to timer, który automatycznie uruchomi i wyłączy oświetlenie o konkretnej godzinie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z zestawu automatyki domowej potrafią one zarządzać każdym aspektem funkcjonowania domu, także oświetleniem. System taki można zsynchronizować z czujnikiem światła znajdującym się na zewnątrz. Wówczas oświetlenie się będzie wyłączać zaraz po zmroku. Oczywiście mimo to będzie można sprawić, że od godziny 23 do 5:30 lampki nie będą działać niezależnie od okoliczności. Systemy sterowania oświetleniem LED pozwalają na dowolną konfigurację oświetlenia, co można wykorzystać nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia, ale też w codziennym życiu.

Te proste kroki mogą sprawić, że nawet bogate oświetlenie nie zrujnuje domowego budżetu, a używanie go będzie bezproblemowe. Wystarczy, że rozwiesimy lampki, podłączymy je do prądu, a po kilku tygodniach je zdejmiemy i schowamy do szafy, by użyć ich dopiero podczas następnych świąt Bożego Narodzenia.